14 milyon kişi HIV pozitif olduğunu bilmiyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada HIV taşıyan insanların yüzde 40'ının yani 14 milyon kişinin, test yaptıramadığı için virüs taşıdığından habersiz olduğunu açıkladı.

 14 milyon kişi HIV pozitif olduğunu bilmiyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün 1 Aralık Dünya AIDS Günü öncesinde yayımladığı HIV raporuna göre, virüsü taşıyan insanların tespit edilmesinde ve tedavisinde gecikme yaşandığı belirtildi.
DSÖ raporunda, "Dünyada HIV taşıyan 14 milyon insanın, yani virüsü taşıyan insanların yüzde 40'ının, test servislerine erişimi olmadığı için virüsü taşıdığından haberi yok" denildi.

DÜNYADA 37 MİLYON İNSAN HIV POZİTİF

Dünyada HIV taşıyan 37 milyon insandan 18 milyonunun, virüse karşı tedavi gördüğünün belirtildiği raporda, Doğu Avrupa, Doğu Akdeniz bölgesi ile Batı ve Orta Afrika'da HIV tedavisine erişimin düşük olduğu bildirildi.

Raporda, "Dünyada 2015 yılında 1.1 milyon insan, HIV ile bağlantılı nedenlerle hayatını kaybetti. 37 milyon insan HIV taşıyor ve 2 milyon insana 2015 yılı içinde HIV bulaştı" ifadeleri kullanıldı.

İNSANLARIN KENDİLERİ DE HIV TAŞIYIP TAŞIMADIKLARINI TEST EDEBİLİR

İnsanların, HIV taşıyıp taşımadığını kendilerinin de test edebileceğinin hatırlatıldığı raporda, dünyada insanların bu virüsü taşıdığını öğrenme oranının 2005 yılında yüzde 12, 2015 yılında ise yüzde 60 olduğu belirtildi.

Kaynak: http://www.posta.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş