Çanakkale'de kaçak teknesi alabora oldu

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'nden Yunan adası Midilli'ye yola çıkan umut yolcularının içinde bulunduğu ahşap tekne, alabora oldu.

Çanakkale'de kaçak teknesi alabora oldu

Kaçakların telefonla yardım çağrısı üzerine bölgeye ulaşan Sahil Güvenlik ekipleri, 25 kaçağı kurtardı. 12 kişinin ise cesedine ulaşıldı. Teknede 48 ila 52 kaçağın bulunduğunun öğrenilmesi üzerine denizde arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Bu gece Ayvacık'ın sahillerinden Yunan adası Midilli'ye geçmeye çalışan umut yolcularının içinde bulunduğu ahşap tekne, bir süre sonra saat 01.00'de alabora oldu. Kaçakların telefonla 'Alo 158' hattından Sahil Güvenlik ekiplerine ulaşıp yardım istemesi üzerine ekipler, bölgeye hareket etti. Denizden 25 kaçak kurtarıldı. Ayrıca 12 kaçağın cesedine ulaşıldı. Sahip Güvenlik ekipleri, sağ kalanların teknede 48 ila 52 arası kişinin bulunduğunu söylemesi üzerine bölgede arama kurtarma çalışması başlatıldı. Ölenlerin sudan çıkartılan cesetlerinin Babakale Köyü Limanı'ndan karaya çıkarılacağı kaydedildi. Ayvacık Belediyesi'nin de bu nedenle limana çok sayıda cenaze aracı gönderdiği kaydedildi.

CESETLER VE KURTARILANLAR LİMANA GETİRİLDİ

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nden Yunan adası Midilli’ye gitmek isterken teknelerinin alabora olması sonucu ölen 12 kaçağın cesedi, Babakale Köyü Limanı’na getirildi. Cesetlerin, Ayvacık Belediyesi’ne ait cenaze araçlarıyla Ayvacık Devlet Hastanesi morguna kaldırılacağı kaydedildi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sağ kurtulan 25 kişi de limana yanaşan Sahil Güvenlik botunda bekletiliyor. Kurtarılanların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Teknedeki grubun Suriye ve Afgan uyruklu olduğu öğrenildi. Kurtarılan bazı kaçakların gözyaşını tutamadığı görüldü. Grubun, Ayvacık İlçesi Sivrice Feneri Sahili’nden yola çıktıkları öğrenildi.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş