Balık yaparken farkında olmadan içine düşebileceğiniz 6 hata

Piyasadaki en taze balığı aldınız, tarifi harfi harfine uyguladınız fakat yine de favori restoranınızda yediğiniz balığın tadı yok damağınızda. Neden? Bakın işte bu 6 sebepten.

Balık yaparken farkında olmadan içine düşebileceğiniz 6 hata

1. Eğer tavada kızartacaksanız; balıkları pişirdiğiniz tavadaki yağın uygun sıcaklıkta olduğundan emin olun. Bu ilk ve en önemli adım unutmayın.

Gereğinden fazla sıcak bir tava ve kızgın yağ, içine attığınız balıkları haşlar, pişti sanırsınız da yanılırsınız! Uygun sıcaklığın altında bir yağ ise balıkların yağı aşırı çekmesine sebep olur.

2. Ayrıca balıkçıdan kılçıklardan arınmış ve de temizlenmiş bir biçimde almak, sizin bir temizlik işlemi daha yapmayacağınız anlamına gelmez. Üşenmeyin bir kılçık temizliği operasyonu daha yapın.

E lokum gibi balık yemek kolay değil :)

3. Ve temizlik işine iki defa dikkatinizi çekmek istiyoruz. Balıkları pişirdiğiniz fırın ya da tavalar titizlikle temizlenmiş olmalı.

Bir önceki pişirme işleminden iz kalmamalı. Misal, belki o fırında en son tavuk pişirdiniz hoop şimdi de balık! İkisinin keskin kokuları iç içe geçer. İyice temizleyin.

4. Ayrıca balık hızlı pişen bir ete sahiptir. Unutmayın! Yanar da anlayamazsınız. Ama yanmasın diye de çiğ eti servis edemezsiniz.

Uygun ateşte pişmiş olması mühim.

5. Ve ızgarada balık yapmayı sevenlerin de sıklıkla yaptığını düşündüğümüz bir hata var. Bakınız; balık yapışmasın diye telleri soğanla ovuyorsunuz fakat soğanın üzerine bir parça yağ damlatıp bunu yapmak bu işin en doğru yolu.

6. Şunu da hatırlatalım ki; balığı una bulayıp kızarttığınızda balığın etini kızgın ateşten biraz olsun koruyorsunuz ama un uygun kalınlıkta olmadığında balığın tadını siz farkında olmadan değiştirebiliyor. Bu sebeple siz o onu iyice bir eleyin.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş