Belirtileri görmezden gelmeyin...

Memem kanserinin 7 sinyali

Belirtileri görmezden gelmeyin...

Kanser türü olarak kadınlarda en sık görülen meme kanseri, dünyada her yıl 1 milyon 700 binden fazla kadını etkiliyor. Ülkemizde de durum çok farklı değil, zira her 8 kadından biri; hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Türk İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından 2007’de yapılan diğer bir araştırmaya göre de, 100 bin kadından 22’si bu gerçekle yüz yüze geliyor. Tüm kanser türlerine bağlı ölümler arasında, meme kanserine bağlı ölümlerin akciğer kanserindenhemen sonra geldiğinin altını çizen Acıbadem Maslak Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras erken tanı ve tedavi yöntemlerinin hayat kurtardığına dikkat çekiyor.
Meme kanseri hiçbir kadının aklına bile getirmek istemediği bir sağlık sorunu... Ancak başımıza gelme ihtimalini yok sayarak, belirtileri gözden kaçırabiliyoruz!Aslında meme kanseri bazı sinyaller vererek geliyor. Bunları göz ardı etmek ise hayatımızı tehlikeye atmak dışında bir işe yaramıyor. Bütün kanser türleri gibi; meme kanserinde de erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunu belirten Acıbadem Maslak Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras“Meme kanserinin erken tanısı için rutin kontroller asla ihmal edilmemeli. Ayrıca erken tanı için 20 yaşından sonra her kadın ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapmalı. Böylelikle meme kanseri ileri aşamalara ulaşmadan fark edilebiliyor” diyor.
1- Memedekitle varlığı
Meme kanserinin en büyük sinyali; memede veya koltukaltında ele kitle gelmesi. Kanserli kitleler, diğer şişliklerden sert yapılı, düzensiz kenarlı ve pürtüklü yüzeyi ile ayırt edilebiliyor.Bunun için en etkili yöntem ise; yatağa uzanarak elle muayenenin gerçekleştirilmesi.Bir elinizi başınızın altına yerleştirin. Ardındanöteki elinizin işaret ve orta parmağıyla diğer göğsünüze dokunun. Aynı işlemi diğer taraf için de yapın.Memebaşından çevresine doğru dairesel hareketler uygulayın. Ardından koltukaltlarına da aynı işlemi tekrarlayın.
2- Memebaşı akıntısı
Sıkmadığınız halde, tek memeden veya tek kanaldan kanlı ya da şeffaf renkli akıntılar geliyorsa, nedenininmutlaka araştırılması gerekiyor. Bu tür memebaşı akıntılarına,meme kanseri veya meme kanseri riskiniartıran bir lezyon olan ‘intraduktalpapillom neden oluyor.
3- Meme başındaki şekil bozuklukları
Aynanın karşısına geçip kendinizi incelediğinizde memebaşlarınızda içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu fark ediyorsanız, hemen bir doktora görünmenizde fayda var .
4- Memebaşı derisinde değişiklikler
Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, aynı şekilde aynanın karşısında kendinize bakarkenmemebaşı derisinde soyulma ve kabuklanma gibi belirtiler gördüyseniz, bunların dabir uzman tarafından değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.
5- Memede büyüme ya da şekil bozukluğu
Memede büyüme ya da şekil bozukluğunu en iyi aynanın karşısına geçerek görebilirsiniz. Ellerinizi belinize koyun ve bakın bakalım her iki memeniz simetrik mi? Memelerde bir büyüme var mı?
6- Meme cildinde yara veya kızarıklık
Eğer bir yere çarpıp yaralanmadıysanız, meme cildinde aniden ortaya çıkan kızarıklık ve yaralar ciddiye alınması gereken belirtilerin başında geliyor.
7- Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması
“Elbette her ödem ve şişlik, meme kanserinin belirtisi değil. Bunlar regl ve hamilelik dönemlerinde de kadınların sıkça yaşadıkları sıkıntıların başında geliyor. “ diyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, “Ancak tabloya meme cildinde içe doğru çekintiler, portakal kabuğu gibi pürüzlü bir görünüm eşlik ediyorsa, hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurun” uyarısında bulunuyor.


Elle muayeneyi alışkanlık haline getirin!


Meme kanserinin görülme oranı her geçen yıl artsa da, ölüm oranları tam tersine düşüş gösteriyor. Bunun en önemli nedeni; son zamanlarda geliştirilen teşhis ve tedavi yöntemleri... Mamografik ve ultrasonografik tarama yöntemlerisayesinde meme kanseri erken teşhis ediliyor ve kişiye özel yaklaşımlar sayesinde tedavideki başarı oranlarıartıyor. Kadınların özellikle 40 yaşından sonra tarama periyodlarını sıklaştırmaları gerektiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras,‘erken tanı’ için elle muayenenin alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini vurgulayarak “20 yaşından sonra her kadınayda bir kez kendini kontrol etmeli ve bu alışkanlık her genç kadına kazandırılmalı”diyor.

Kaynak: http://www.cnnturk.com

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş