Mülteciler, Bodrum'da can yeleği satışlarını artırdı

Bodrum üzerinden teknelerle yurtdışına kaçmaya çalışan mülteciler can yeleği satışlarını artırdı.

Mülteciler, Bodrum'da can yeleği satışlarını artırdı
Eğlence mekânları, dünyanın en zenginlerinin geldiği koyları ve yüzlerce liralık yemek ücretleriyle gündeme gelen Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum'da bir ilk yaşanıyor. Bodrum esnafı, ilçede zaman zaman krize neden olan mülteci sayısındaki artışı fırsata çevirdi. İlçede can yeleği satışında adeta patlama yaşanıyor. Bodrum'da son olarak 6 kişinin umuda yolculuğu ölümle sonuçlanmıştı.
 
Bodrum çarşı merkezinde plaj malzemeleri satışının yapıldığı marketlerde, son 1 ayda can yelekleri satışında her geçen gün artışın gözlendiği belirtildi. İşletmecilerden Birdal Kayhanoğlu, "Can yelekleri satın alan müşterilerin büyük bölümü Suriyeli, son bir haftada 150’ye yakın can yeleği sattık. Tanesini 45-50 TL’den veriyoruz. Sadece biz değil, son bir ayda talep artınca çarşı merkezindeki diğer marketler de can yelekleri getirip satmaya başladı" dedi.

Mardin’e gönderilecekler…
 
Bodrum'daki park ve bahçelerde kalmaları, turizm açısından olumsuz görüntü oluşturduğu gerekçesiyle kısa süre önce bir okulun bahçesinde toplanan çeşitli milletlerden sığınmacıların, Mardin’deki toplama kampına gönderileceği belirtildi.
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/29370372.asp

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş