Doğa yeşille güzel!

İşte yeşilin kendine hayran bırakan o tonları...

Doğa yeşille güzel!

Yeşil göğüslü sinekkuşları Meksika'da ve Güney Amerika'nın kuzey kesimlerinde bulunuyor. Dişi kuşlarda bronz-yeşil renk hakimken, erkekleri parlak yeşil tüyleriyle ünlü.


Yeşil iguanaların gövdesi yumuşak pullarla kaplıdır. Dişi kertenkeleler erkeklerden daha parlak renklidir. İguanaların sırtlarındaki çıkıntılar onlara tarih öncesi bir görünüm verir. 2,3 metreye kadar uzayabilen iguanalar Orta ve Güney Amerika ile Batı Hint Adalarında bulunuyor.


Bukalemunlar kendilerini kamufle etmek ve görsel iletişim amacıyla farklı renklere bürünür. Böylece farklı çevrelere ve sosyal durumlara kolaylıkla uyum sağlarlar. Derilerinin dış yüzeyi pigment içeren hücrelerle kaplıdır. Bunlar büzüşüp genişleyerek renk değiştirirler.


İpek böceği kelebekleri yanıltmada ustadır. Erişkinleri kahverengidir ve dökülen yapraklara benzer. Tırtılken de avcılarını yanıltılırlar. Tombul gövdeleri ve sahte gözleri ile yılana benzerler ve avcı için caydırıcı olurlar.


Yaprak böcekleri bahçelerde olur. 1 cm boyundaki bu böcekler parlak mavi-yeşil renkleriyle göz alıcıdırlar.


Zümrüt renkli bu kelebeklere, koyu yeşil kanatlarındaki muhteşem şeritlerden dolayı kırlangıç kuyruklu kelebekler adı verilmiştir. Güneydoğu Asya'da yaşayan bu kelebeklerin gövdesinin altında turuncu ve beyaz benekler vardır.


Yeşil kurbağalar Madagaskar'da görülür. Bunlara ebrulu kurbağalar da denir. Gövdelerindeki işaret ve desenler simetriktir. 


Pek dikkat çekmeyen yosunlar başka bir dünyadan gelmiş gibidir aslında. Bu yeşil yosunlar tatlı sularda yetişir. 

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/ozeldosyalar/2015/02/150217_vert_ear_yesil_doga

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş