Dünyanın en çok ziyaret edilen parkları

Tabiatın hızla yok olduğu günümüzde ölmeden görmemiz geren vahşi yaşam parkları.

1. Great Smoky Dağları, Amerika’nın en çok ziyaret edilen milli parkı, bulutlarla vadinin birleştiği yer olan Great Smoky’dir. Esrarengiz manzaralar eşliğinde dağ yürüyüşlerinizi yapıp, kamp kurabileceğiniz Great Smoky, yılda 6 milyonun üzerinde ziyaretçiye kapılarını açar.
2. Büyük Kanyon Milli Parkı, Büyük Kanyon’un yıllık ziyaret sayısı 5 milyon kişiye yakındır. 5bin km yüz ölçümüne sahip Büyük Kanyon, Colorado Nehri tarafından oluşmuştur.
3.Yosemite Milli Parkı, 1864 yılında korumaya alınan Yosemite Milli Parkı, çağlayan ve şelaleleri ile ünlüdür. Bunun yanı sıra derin vadiler, rengarenk çimler, antik dev sekoya ağaçları ve vahşi yaşamı ile de cezbedicidir.
4.Yellowstone Milli Parkı, Dünyanın ilk milli parkı ünvanına sahip Yellowstone, aynı zamanda Amerika’nın en büyük milli parkıdır. Böylesine eski ve büyük olmasıyla beraber bir çok efsanede de yer bulmasıyla listede ayrı bir yere sahiptir.
5. Rocky Dağları Milli Parkı, Rocky Dağları, içerisinde bir çok hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapar. Sık rastlayacaklarınız; sarı göbekli dağ sıçanı ve pikalardır.
6. Olympic Milli Park, 1500 metrekareye yakın yüz ölçümüyle Seattle’ın kuzey batısında yağmur ormanları manzarası sunan Olympic Milli Parkı, denizin mavisini ve vahşi doğanın yeşilini bir arada sunan eşsiz bir milli park. İçerdiği pasifik plajlarındaki kaya çıkıntılarıyla ün salmıştır.
7. Grand Teton, İçerisinde bulunan Schwabachers Sahanlığı, en çok ziyaret edilen bölgelerindendir. Eylül ve Ekim dönemleri en çok ziyaret edilen ve en şaşalı zamanlarındandır. Zira Grand Teton, sonbaharın essiz güzelliklerini cömertçe sergilemektedir. Bu dönem içinde; müthiş gece manzaralarını sessizce sunmaktadır.
8. Zion Milli Parkı, Utah sınırlarında, zion ve kolob kanyonları manzaraları sunan Zion Milli Park, yıllık 2.5 milyon ziyaretçi ile 8. sırada bulunuyor. Zorlu arazi yürüyüşlerini muhteşem manzaralarla süsleyen Milli Park, Bryce Canyon Milli Parkına sadece 3 saatlik uzaklıktadır.
9. Acadia Milli Parkı, Denizin ve dağların müthiş buluşmasıdır Acadia. Mount Desert Adası’nın büyük bir kısmını kaplar. Cadillac Dağı içerdiği bir çok zirvenin en yükseğidir. 20 den fazla gölet ve gölü içerisinde barındırır.
10. Ohio’da bulunan “Cuyahoga Vadisi Ulusal Parkı”, Amerika’nın en büyük beşinci ulusal parkıdır. Yılda 4 milyona yakın ziyaretçi alan Cuyahoga Milli Parkı, mevcut doğa yapısıyla geniş bir yelpazede vahşi doğaya ev sahipliği yapar.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş