Dünyanın en yeşil 10 binası

Karşınızda verimlilik ile güzelliğin birleştirilebileceğini ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirebileceğini ispatlayan en çevre dostu 10 yeşil bina.

Dünyanın en yeşil 10 binası

“Yeşil” binalar deyince muhtemelen aklınıza geri dönüştürülmüş malzemeler, bambudan yapılmış duvarlar ve diğer bilim projeleri geliyordur. Ama burada durum biraz farklı. “Yeşil” derken anlatılmak istenen çevre dostu ve önemli ölçüde azaltılmış karbon ayak izine sahip binalar.


1. The Edge - Hollanda

Dünyanın en çevreci yeşil binası 40.000 metrekarelik Deloitte danışmanlık binası. Bina Araştırmaları Kurumu Çevresel Değerlendirme Metodu BREEAM’e göre The Edge binasının skoru %98.36 ve 3 güç tüketimi derecesi var. Bu da demek oluyor ki bazen tükettiğinden daha fazla güç üretiyor.

2. The Crystal - İngiltere

BREEAM’den “olağanüstü” derecesini alabilen tek bina ve “Enerji Tasarrufu ve Çevre Tasarımında Lider” ünvanına sahip. The Crystal, herhangi bir fosil yakıt temelli kaynağa değil, yenilenebilir enerjiye dayanıyor.

3. Telus Garden - Kanada

Telus Garden muhtemelen Vancouver şehrinin en güzel binalarından biri. Bina, “Enerji Tasarrufu ve Çevre Tasarımında Lider” ünvanını açılmadan önce almayı başarmış. Binada ortak meyve sebze bahçesi, yağmur suyu toplama sistemi ve TELUS merkez binasının yanı sıra güneş panelleri yer alacak.

4. Pixel - Avustralya

Pixel, LEED (Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik) alanında 105 puan almış. Dünyanın en çevreci binalarından biri olmasına rağmen, binanın tasarımı hala tartışılıyor. Güneş paneller, vakumlu tuvalet sistemi ve insan atıklarını ısı enerjisine dönüştüren bir anaerobik sindirim sistemi kullanıyor.

5. The Change Initiative - Dubai

LEED sıralamasına göre 110 puan üzerinden 107 almış. Organik gıdalar, çevre dostu ürünler ve kendini “yeşil” olarak gören her mağaza için bir rol model görevi görmekte.

6. Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi

Binanın üçgen şekli rüzgarı merkezindeki üç büyük rüzgar türbinlerine yönlendirmek için yapılmış. Rüzgar türbinleri, güneş kaplama sistemi sayesinde binanın elektrik ihtiyacının% 15'ini üretiyor.

7. David & Lucile Packard Vakfı Binası - ABD

David & Lucile Packard Vakfının amacı her yerde çocukların hayatlarını daha iyi hale getirmek, yaratıcı ve ve bilimsel düşünmeyi teşvik etmek ve dünyanın doğal kaynaklarını doldurmaya yardımcı olabilmek.

8. Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi - Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’da LEED sertifikası kazanan ilk bina. Üniversitenin 36km² lik kampüsünde 27 bina ve bir su rezervi bulunuyor. Bina, atık suyunun %100’ünü yeniden kullanıyor ve ihtiyacı olan elektriğin yaklaşık %30’unu üretiyor. Öğrenciler de tatil köyü gibi olan kampüsün tadını çıkarıyor.

9. Green Lighthouse - Danimarka

Kopenhag Üniversitesi Bilim Dalı, dünyanın ilk karbon-nötr binasına ev sahipliği yapıyor. Bina ısı pompalarının yanı sıra güneş enerjisi kullanarak ısıyı elektriğe dönüştürebiliyor. Binanın dairesel şekli gün ışığını mümkün olan en iyi şekilde alabilmek için özellikle tercih edilmiş. Gündüz güneş ışığını yansıtması için ve elektriğe ihtiyaç duymadan binayı aydınlatmak için beyaza boyanmış.

10. Taipei 101 - Tayvan

LEED sertifikası sistemine göre Taipei 101, yakın zamana kadar dünyanın en yüksek binasıydı. Bu kulenin bir diğer benzersiz özelliği ise tamamlandıktan yedi yıl sonra yeşil binaya dönüştürülmesi. Pencereleri dış ısının %50’sini yansıtıyor ve atık suyun %20-30’unu yeniden kullanıyor. Hatta asansörler hava direncini düzenlemek için aerodinamik sistemle tasarlanmış. Şu anda dünyanın en yeşil gökdeleni.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş