Erdal Tosun kızının böbreğini istememiş

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Erdal Tosun'a veda. Önceki sabah erken saatlerde diyalize girmek üzere evinden çıkan ve Sarıyer'de meydana gelen feci trafik kazasında yaşamını yitiren oyuncu Erdal Tosun son yolculuğuna uğurlandı.

Erdal Tosun kızının böbreğini istememiş

Aile kabristanı üç katlıydı. Birinci katında babası Necdet Tosun yatıyordu. İkinci katına da kendisi gibi genç yaşta vefat eden kardeşi Gürdal Tosun 16 yıl önce defnedilmişti. Dün de Erdal Tosun mezarın en üst katına babası Necdet Tosun ve kardeşi Gürdal Tosun’un üzerine gömüldü. Erdal Tosun, ailesinde böbrek yetmezliği hastalığı olduğu için kızının ileride anne olabilmesi ve sağlığının olumsuz etkilenmemesi için kızı Zeynep Kiraz’ın böbreğini almayı kabul etmemiş.

Erdal Tosun'a hüzünlü veda... Sarıyer’de meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden sanatçı Erdal Tosun’un cenazesi dün sabah Zincirlikuyu Gasilhanesi’nden alınarak Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM)’ne götürüldü. Cenazesi eski eşi İlknur Tosun, Olgun Şimşek ve arkadaşları tarafından alınan Erdal Tosun için dün ilk tören BKM’de tören düzenledi.

"BEN HİÇBİR ŞEYİN AZINA RAZI DEĞİLİM"

Saat 12:15'de başlayan törende sahneye siyah zeminde Erdal Tosun'un "Ben hiçbir şeyin azı değilim" sözü yansıtıldı. Kalp şeklinde iki çiçek Erdal Tosun'un tabutunun önüne konuldu.

Erdal Tosun için BKM’de düzenlenen törene oyuncunun eski eşi İlknur Tosun, kızı Zeynep Kiraz Tosun ve annesi Sevim Tosun’un yanı sıra Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Erkan Can, Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Bennu Yıldırımlar, Ali Sunal, Şevket Çoruh, Ahmet Mümtaz Taylan gibi birçok sanatçı katıldı. Tören, Erdal Tosun’un rol aldığı “Bir Demet Tiyatro”, “G.O.R.A”, “Organize İşler”, “Gönül Yarası” gibi önemli projelerden bölümlerin derlendiği barkovizyon gösterisiyle başladı.

İLKNUR TOSUN'DAN DUYGUSAL SÖZLER

Gösterimin ardından sanatçının eski eşi İlknur Tosun kürsüye çıkarak duygusal bir konuşma yaptı: “Evli olduğumuz dönemde aramızda geçen diyaloglar sonrasında bazen ‘Çok kötüsün’ derdim. O da bana dönerek ‘Ben hiçbir şeyin azı olamam’ diye yanıt verirdi. Sert gibi görünse de lokum gibi bir yüreği vardı. Yemeyi, içmeyi sever, sevdiği insanlara kol kanat gererdi. Sırf insanları değil, bitkileri ve hayvanları da gönülden severdi. Çok cömert ve zarif bir adamdı. Seni çok seviyorum Erdal.”

BİZLER SENİN ÇOCUĞUNUZ

İlknur Tosun’un ardından kürsüye çıkan Demet Akbağ ise eski dostunun ardından şunları söyledi: “Erdal benim uğurumdu. ‘Bir Demet Tiyatro’da birlikte geçirdiğimiz günleri nasıl unutabilirim? Her şey dün gibi aklımda. Onun gibi mülayim bir adam kolay kolay bu camiaya gelmez.” Akbağ, Erdal Tosun’un annesi Sevim Hanım’a da “Erdal gitmiş olabilir ama bizler senin çocuğunuz. Her zaman arkandayız” diye seslendi. O sözler salonda bulunan herkesi ağlattı.

BKM'de düzenlen törende Yılmaz Erdoğan da duygu dolu bir konuşma yaptı:

Gürdal'ın Erdal'ın çok yakın dostuydum. Bu kaçınılmaz bir şey. Hepimiz bir süre buralarda oyalanıp gideceğiz...Bir komedyenin hayata attığı imza sebep olduğu kahkahalar bence... Erdal işimizi çok zorlaştırdı. Başınıza ne gelirse gelsin, nereye bakarsanız bakın mutlaka onu hatırlatacak bir şey olacaktır. Belki de refleks olarak onun telefonumuzdaki numarasını arayacağız. Her şeyden önce Erdal vardı. Çok inatçıdır ve sonunda hep haklı çıkar. Tosun ailesi bu ülkenin en efsanevi ailesi bence. Güldürmek için geldiler bu dünyaya... 16 yıl önce burada Erdal ile birlikte Gürdal'ı uğurlamıştık. Bu ülke var oldukça onlar da varolacaklar...Uğurlar olsun....

Usta oyuncunun geçen yıl boşandığı eşi İlknur Tosun'u tören boyunca kızı Zeynep Kiraz teselli etti.

KIZININ BÖBREĞİNİ İSTEMEMİŞ


Erdal Tosun'la ilgili çok çarpıcı bir detay da ortaya çıktı. 2014'ten beri böbrek nakli bekleyen ve kaza günü de diyalize girmeye giden Tosun, hiçbir zaman canlı vericiden böbrek nakli olmaya yanaşmamış. Bu tercihi nedeniyle eski eşi İlknur tosun ve 19 yaşındaki kızı Zeynep Kiraz Tosun'un doku uyumu bile aranmadı. Habertürk'ün haberine göre ailesinde böbrek yetmezliği hastalığı olduğu için kızının ileride anne olabilmesi ve sağlığının olumsuz etkilenmemesi düşüncesiyle özellikle kızı Zeynep Kiraz’ın böbreğini almayı kabul etmedi. “Bir başkasının benim için bıçak altına yatmasını istemiyorum” diyerek adını kadavra donör bekleme listesine yazdıran sanatçı Erdal Tosun’un bir dönem doktorluğunu yapan nefrolog Aydın Türkmen, “Diyalizle yaşayan biriydi. Bunun en önemli nedeni de Türkiye’de hâlâ kadavra donör bağışlarının çok yetersiz olması” dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş