Gittiği her şehirde müze ziyareti yapmaktan kendini alamayanlara 8 öneri

Oh mevsim yaz, vakit çok, dışarısı sıcak mı sıcak… Siz de o müze senin bu sergi salonu benim gezin durun işte. Dış mekânlarda işiniz ne?

Gittiği her şehirde müze ziyareti yapmaktan kendini alamayanlara 8 öneri

Ne tür bir tatilcisiniz acaba siz söyleyin bakalım! Tatil sizin için bolca dinlenmek, kafa dinlemekten ibaret bir eylem mi yoksa gittiğiniz şehri karış karış gezmek, adım atılmadık yer bırakmamak demek mi? Eğer ikinci kategoriye dâhil olanlardansanız, her gittiğiniz yerde müze gezmek de en favori etkinliktir sizin için. Öyle ki, bunu yapmadıysanız bir eksik hissedersiniz kendinizi. Peki, girdiğiniz müzelerde nasıl davranılmaması gerektiğini de biliyorsunuzdur o zaman siz değil mi? Girdiğiniz yerlerde ‘ilk defa mı müzeye gelmiş acaba?’ algısı yaratmıyorsunuzdur. Öyleyse hadi gelin, sergi, müze, müzayede vs. ziyaretlerinde neler yapılmamalı bir üstünden geçelim! Zira mevsim yaz, günler uzun, gezmelere vakit çok, biz hatırlatalım da gerisi size kalmış :)

1. Şu zaman zaman boyutları devasa büyüklükte olan sırt çantalarıyla o müze senin bu müze benim gezmeyi lütfen aklınızdan çıkarın.

2. Öyle gördüğünüz, ilginizi çeken her şeye dokunmayın, dokunanları uyarın. Yahut ilk bulduğunuz yere oturmayın, oturanları uyarın!

3. Gezdiğiniz salonda karşınıza çıkan eserler hakkındaki bilgileri okurken, başkalarını rahatsız etmeyin. Eserlerin önünde çok gerekmedikçe uzun süreli beklemeler yapmayın.

4. Fotoğraf makinelerinizi kullanırken dikkat edin. Özellikle fotoğraf çekerken flaş kullanımlarınızda özellikle dikkatli olun.

5. Öyle bulduğunuz her yere sırtınızı yaslamaya falan kalkmayın!

6. Bağırmayın! Ses tonunuzu ayarlayıp, ona göre konuşun.

7. Ve şunu kesinlikle unutmayın bir şeyler yiyip içerek bu tür yerler gezilmez. Olmaz!

8. Acele etmeyin, telaşlı olmayın! Paniğe gerek yok. Arkanızdan kovalayan biri varmışçasına hareket etmeniz hem sizi hem de çevrenizdekileri rahatsız eder.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş