Bu hayvanların hangi sesleri çıkardığını biliyor musunuz?

Çita, kaplan, hatta kirpi o kadar komik sesler çıkarıyorlar ki. Islık çalan, çığlık atan, kuş gibi cıvıldayan ne ararsanız var.

ÇitaAslan, jaguar ve diğer vahşi kedilerin aksine çitalar kükreyemez. Bunun yerine cıvıldar. Bunun sebebi ses çıkarmalarını sağlayan boğazlarındaki tiroid kemiğinin, kükreyebilen diğer vahşi kedilerden farklı olmasıdır. Aynı sebepten evdeki kediniz de kükreyemez.

Yabani kirpiTeddy ile tanışın. Kendisi yabani bir kirpi. Paylaşmaktan pek hoşlanmıyor. Mısırını almak istediklerinde videodaki gibi garip sesler çıkarıyor, hatta konuşuyor. (Ama dinleyin bana hak vereceksiniz.)


YunusBilim adamlarına göre yunuslar ağızlarıyla değil burunlarındaki küçük dudak şeklindeki doku yardımıyla ses çıkarıyorlar. Bu dokudan hava geçtikçe bu küçük dudak titriyor ve ses üretiliyor. Videodaki yunusta sanki çılgınlar gibi gülüyormuş gibi ses çıkarıyor.


KoalaKoala, teddy bear gibi görünüp domuz gibi ses çıkarıyor. Çıkardıkları ses büyüleyici çünkü insanlar gibi sadece gırtlaklarını kullanmıyorlar, aynı zamanda yunuslar gibi burunlarında özel kıvrımlar var. Videoda duyacağınız sesleri gırtlaktan değil burunlarından çıkarıyorlar.


MorsMorslar ıslık çalabiliyor. Ses tellerini titreterek homurdanır gibi gürültülü sesler çıkarıyorlar. Tek bir ses hariç, o da videonun sonundaki zil sesi. Bu ses ile erkek morslar dişilere kur yapar.


AtBazı hayvanlar başkalarının seslerini ve davranışlarını taklit ederler. Bu durum kuşlar arasında yaygındır ayrıca atlarda da görülür ama ille de zeka belirtisi değildir. Atlar birbirlerinin davranışlarını taklit edebilir ama videoda olduğu gibi insanları da taklit edebilirler.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş