İstanbul’a aşık olmanız için 10 neden

Ne aşklara, ne aşıklara ev sahipliği yaptı bu şehir… Kimi kendini buldu, kimisi bulduğunu sevmedi. Ama tüm bu duygulara rağmen kimse bu şehirden kopmayı hiç istemedi…

"Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul, sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer" Yahya Kemal Beyatlı. Bizde bu şiirden ilham alıyoruz ve İstanbul’a tekrar aşık olun diye 10 fotoğrafla İstanbul’u anlatıyoruz.

1.İstanbul deyince aklıma martı gelir.. Yarısı gümüş yarısı köpük.. yarısı balık yarısı kuş..

2.İşte kurşun kubbeler şehri İstanbul’dasın.. Havada kaçan bulutların hışırtısı..

3.Ah beh İstanbul sen değil misin bir boğaz uğruna koca şehri ayıran.. Kim bilir ne sevdaların ahi var üzerinde.. Kavuşmuyor iki yakan..

4.Son evi gösterin bana İstanbul’da vapur sesinin duyulduğu..

5.Ver elini Haydarpaşa’ya demişiz, vapur rıhtımdadır pırıl pırıl.. Hava hafiften soğuk, deniz katran ve balık kokulu..

6.Sana geldim, içim ümitlerle dolu.. Beni sarhoş etme İstanbul, ne olur..

7. Seni görüyorum yine İstanbul.. Gözlerimle kucaklar gibi uzaktan.. Minare minare, ev ev, yol, meydan.. Geliyor Boğaziçi’nden doğru bir iskeleden kalkan vapurun sesi.. Mavi sular üstünde yine bembeyaz Kızkulesi..

8. Gün olur, alır başımı giderim, denizden yeni çıkmış ağların kokusunda şu ada senin, bu ada benim, yelkovan kuşlarının peşi sıra..

9.Bir deniz kıyısında otur. Gemiler sensiz gitsin bırak. Herkes gibi yaşasana sen, işine gücüne baksana. Evlenirsin, çocuğun olur. Beni koyup koyup gitme, n’olursun..

10.Dur! Bırak kaynasın kahvenin suyu, bana İstanbul’u anlat nasıldı?

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş