İstanbul’da gezip görmeniz gereken 10 yer

İstanbul’u gezip bitirdiğinizi zannediyorsanız, bir durup düşünün deriz. Hala keşfetmediğiniz pek çok yer var.

Seneler önce gittim ben diyerek gitmediğiniz her yer şimdi o kadar gelişti değişti ki bir daha gidip görmemek olmaz dedik ve sizler için gezip görmeniz gereken yerleri bir bir sıraladık.

1.Oyuncak Müzesi

Sunay Akın tarafından kurulan Oyuncak Müzesi. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği çocuklar ve büyükler için açılmış alternatif bir müzedir. 1990 yılından beri topladığı oyuncakları bu müzede toplayan Sunay Akın, uzay oyuncaklarından sanayi devrimini anlatan oyuncaklara pek çok özel koleksiyona bu müzede yer vermiştir. Dünyada sınırlı olarak üretilen serilerden ilk Türk oyuncağa kadar farklı yıllarda yapılan bu özel müzeyi gezerek çocukluk yıllarınıza dönüş yapabilirsiniz.

2.Baltalimanı Japon Bahçesi

Sarıyer, Baltalimanı’nda bulunan Japon Bahçesi, 2003 yılında Japonya’da Türk yılı ilan edilmesinin üzerine yapılmış bir park alanıdır. Japonya’nın Shimonoseki Kenti ile İstanbul´un Kardeş Şehir olmasının ardında bahçenin çalışmalarına başlanmış. Japon Bahçesi´nin en önemli materyallerinden biri de giriş ve çitlerdir. Giriş kapısı, iki ülkede de bulunan Boğaz Köprüsü sembolize edilerek tasarlanmış olup kardeşliği simgelemektedir. Japon Bahçesi´nin tüm özellik ve öğeleriyle yaşatılacağı bahçede; Şelale, Doğal Gölet, Ada, Ada´yı her iki yönde kıyılara bağlayan Taş ve Ahşap Köprüler ve Kuru Köprü inşa edilmiştir.

3.Galata Mevlevihane Müzesi

İstiklal Caddesi, Tünel meydanında bulunan, hem bir müze görevi görmenin yanında, özel sema gösterileri ile büyülü bir yapıdır. 17.yy Divan Edebiyatı şairi olan Şeyh Galib (Mehmet Esas Dede)'nin de türbesinin de yer aldığı Galata Mevlevihanesi, Osmanlı döneminden günümüze kalmış önemli bir eserdir. Mevlevihane deyince akla ilk gelen Sema Gösterileri belirli tarihlerde burada yapılmaktadır. Edebiyattan felsefeye, musikiden güzel yazı sanatına (Hüsnü Hat), ebrudan ciltçiliğe ve hatta saatçiliğe kadar pek çok sanat alanını Mevleviler tarafından başarıyla icra edilmiş eserler müze içerisinde yer alır.

4.Kariye Müzesi

Edirnekapı, Fatih ilçesinde bulunan, mozaik ve fresco sanatının en iyi örneklerinin iç tasarımında kullanıldığı bir kilisedir. Duvar süslemelerimde kullanılan mozaik sanatı 6.yüzyılda yaygın olarak kullanıldıysa da 10. yüzyılda duraklama dönemine geçmiş yapımı zor bir sanattır. Fresko uygulamaları mozaiğe göre daha kolay olsa da iki sanatta eski dönmelerde kullanılan en gelişmiş tekniklerdi. Kariye içinde bulunan Bizans dini sanatından kullanılan tekniklerle uygulanan İsa’nın yaşamı ve mucizeleri, Meryem’in yaşamı, mozaik sanatı ile anlatılmıştır. Mahşer günü, diriliş ve son yargı gibi sahneler ise fresco olarak işlenmiştir.

5.Masumiyet Müzesi

Belki önünden geçtiniz belki tabelasını gördünüz ama hiç gezmek aklınıza gelmedi. Orhan Pamuk'un romanın üzerine yapılan ve romandan alıntılarla tasarlanmış müzeyi gezmenizi tavsiye ederiz. Müzeyi
romanı okuduktan sonra gezerseniz gördüğünüz şeylerin neden orada olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

6.Miniatürk

Türkiye’yi bir günde karış karış önemli tarihi güzelliklerini gezme şansı veren Miniatrk İstanbul’un önemli müzelerinden biridir. İstanbul’dan 59, Anadolu’dan 55, Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından 12 eser bulunan müzede her eser 1/25 ölçeklerinde maketler halinde tasarlanmıştır. Her eserin önünde bulunana bilgi bölümünde tarihi yapının sesli anlatısını da dinleyebilmeniz yanında bazı eserlerin üzerinde geçme şansı da yakalayabiliyorsunuz. Bunlardan en güzeli Boğaziçi Köprüsü’dür.

7.Nakaştepe Manzarası

İstanbul'un Anadolu Yakası'nda yer alan ve Üsküdar'a bağlı olan Nakaştepe'den İstanbul'a bakmanın keyfine hala varmadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Nakaştepe'nin boğaz manzarası ve etrafına kurulan restoranları ile yaz akşamlarınızın ve ya hafta sonu keyfinizin büyük bir bölümünde yer alması gereken bölgelerden biridir.

8.Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi

Eski tarihi otomobillerin sergilendiği 1998 yılında ziyarete açılan Sabri Artam Otomobil Müzesi, İstanbul’da Anadolu Yakası’nda yer almaktadır. Türkiye’de sayıları azalan ama değerleri artan her yönde ilklerden olan yüzün üzerinde otomobil yer alır. Beş katlı olan müzenin zemin katında 1960 ve sonrasında üretilen otomobiller, 2. katında 1950 yıllara ait otomobiller, 3. katında kafe ve antika otomobiller, çatı katında ise maket otomobiller yer alıyor.

9.Rahmi Koç Müzesi

1994 yılında ziyarete açılan Rahmi Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtindedir. Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşmaktadır. Tarihi Lengerhane Binası, tarihi Hasköy Tersanesi ve Açık Hava sergileme alanından oluşan müzede eski tarihe tanıklık etmiş pek çok teknolijik aracı keşfetmeniz mümkün. Müzenin bir güzel yanı eski araçlarla nostaljik turlar düzenlemesidir.

10.Santral İstanbul-Enerji Müzesi

1921 yılında inşa edilen ilk makine dairesi olan santral İstanbul, faaliyetini durduktan sonra paslanmaya başlayan makineleri bir müzeye dönüştürme fikrine dönüşerek ortaya çıkmış bir proje.. İçinde elektrik üretiminin ve İstanbul’un farklı semtlerine dağıtımının denetlendiği Kontrol Odası, giriş katına ise, ziyaretçilerin kendi elektrik enerjisini üretebileceği, pil olabileceği, manyetik heykeller yapabileceği, inatçı bir bavulla uğraşacağı, binlerce volta çekinmeden dokunabileceği ve daha birçok deneyi gerçekleştirebileceği, tam 22 etkileşimli ünitenin yer aldığı, eğlence ile bilimin buluştuğu Enerji Oyun Alanı bulunmaktadır.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş