Klavyeye dadanan kedileri tespit edebilen yazılım

Kedi sahiplerinin iyi bildiği gibi kediler bilgisayar klavyesini sever. Ancak klavye üzerinde gezerken patileriyle önemli dosyaları silebilme ihtimalleri de söz konusu. İşte bu yazılım tam da bu noktada devreye girecek.

Klavyeye dadanan kedileri tespit edebilen yazılım

Nobel Ödülleri’ni tiye alan Ig Nobel Ödülleri, 1991’den bu yana her Eylül ayında Harvard Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buluyor. Bilimsel bir mizah dergisi olan Annals of Improbable Research, bu kapsamda her yıl ‘ilk anda insanları gülümsetecek ama sonra onları düşündürecek’ 10 ilginç başarıyı ödüllendiriyor.

Bu yıl ki ödül töreninde gerçekleşen bir ilkle “bilgisayar bilimleri” kategorisinin de bir kazananı oldu ve bilgisayar klavyesine çıkan kedileri tespit eden PawSense yazılımı ödül kazandı.

Kedi sahiplerinin iyi bildiği gibi kediler bilgisayar klavyesini sever. Yazılımın yaratıcısı Chris Niswander de Arizona State Üniversitesi’nde bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra Japonca öğrenme programları, puzzle gibi farklı alanlarda kod yazmaya başlamış. Ancak bir kedinin bilgisayar klavyesi üzerinde gezerken patileriyle kısa yollara bastığını fark etmesiyle kedilerin önemli dosyaları silme veya bilgisayara zarar verme ihtimallerini düşünerek kedileri bilgisayardan uzaklaştırmaya yarayacak bir program geliştirmeye karar vermiş. Priceconomics’e açıklama yapan Niswander, bu fikri eğlenceli ve işe yarar bulduğu için gerçekleştirdiğini belirtiyor.

PawSens’i geliştirmek için önce “kedi dokunuşunu algılayan” bir kod yazmış. Kedi patileri, bilgisayar tuşlarından büyük olduğu için birkaç tuşa birden bastıklarını da göz önüne alarak kedilerin basabileceği olası tuş kombinasyonlarını listelemiş. Saha gözleminde ise kedi adımlarının zamanlamasını ve hareketlerini incelemiş.

Tuşlara basılı tutma süresi ve kombinasyonları analiz ederek insanla kediler arasındaki farkı bilgisayarın da öğrenmesi için yazılan kodla birlikte PawSense klavyenin üzerinde bir kedinin dolaştığını tespit ederse klavye kilitleniyor ve şu ekran beliriyor:

cat-like-typing-detected

Bununla birlikte bilgisayar hoparlöründen kedilerin kaçmasını sağlayacak gürültülü sesler çıkıyor. Kullanıcılar kendi istedikleri sesi kaydedebiliyor veya sunulan iki ses seçeneğinden birini tercih edebiliyor.

Niswander, sadece Windows’ta kullanılabilen bu programı, hatalarından arındırıp geliştirmeye 15 yıldır devam ediyor. Bu program sayesinde birçok teşekkür mesajı aldığını belirten PawSense yaratıcısı, kaplan besleyen bir kullanıcının, bu programın kaplan versiyonunu yapmasını bile önerdiğini söylüyor. Bir kullanıcının da binlerce dolarlık bir anlaşmayı kedisinin bilgisayara çıkması yüzünden kaybettiğini ve özellikle evden çalışan kişilerden çok olumlu tepkiler aldığını ifade eden Niswander, kediler sayesinde yaşanan tuhaf durumları engelledikten sonra bu programın bir versiyonunu da bebekler için geliştirmeyi planladığını ancak bunu PawSense’den çok daha zorlayıcı olacağını belirtiyor.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş