Lezzetli bir tarih yolculuğu: Al Andalus treni ile Madrid'den Santiago de Compostela’ya yolculuk

Konforlu seyahat denilince aklınıza ilk ne gelir? ‘Çok yer gezeyim ama valiz toplamak olmasın!’ dersiniz değil mi hemen? İşte tam da böyle bir seyahat yaptım. Al Andalus treni ile Madrid ‘den Santiago de Compostela’ya yolculuk...

Lezzetli bir tarih yolculuğu: Al Andalus treni ile Madrid'den Santiago de Compostela’ya yolculuk

1900’lü yıllarda özgü seyahatin altın çağının tüm konforunu ve görkemini yaşatan Al Andalus treni, aynı zamanda çağdaş teknik imkânlarla da donatılmış.

Konaklamalar superior veya standart süitlerde… Otel odasından hiç bir farkı yok. Yani anlayacağınız son derece geniş ve konforlu.

Yolculuk, size eşlik edecek personelin tanıştırılması ve güzel bir yolculuğa kadeh kaldırılması ile başlıyor. Yolculuğumuz aslında çok özel bir anlam da taşıyor, Madrid’den yola çıkan trenin rotası ünlü hac yolu ‘Camino de Santiago’dan geçiyor… Her yıl binlerce Hristiyan’ın yaptığı bu yolculuk, bir dini rota olmanın yanında aynı zamanda önemli bir kültürel gezi.

Yolculuk gerçekte 700 km ve yürüyerek yapılıyor. Günümüzde istediğiniz kadarını yürüyerek, bisikletle veya bizim gibi trenle de yapabiliyorsunuz. . İspanya’nın kültürel ve gastronomik özelliklerini tanımak için çok güzel bir yol.

Tren Madrid’den sonra El Escorial, Segovia,Astorga, Leon, Monteforte de Lemos, Ourense,Pontevedra, Coruna ve Santiago de Compostela olarak devam ediyor.

Trende geçtiği her bölgeye göre düzenlenmiş menüler ve içecekler sunuluyor. Yemeklerden biri trende diğeri ise mutlak bölgenin en iyi restoranında. Tren Galiçya’ya girene kadar daha çok karasal mutfak özellikleri gereği et ağırlıklı menüler sunulurken, Galiçya’ya varışla birlikte bütün Atlantik okyanusu sofranıza geliyor. Çeşit çeşit kabuklular ve balıklar...

Yemek menüleri son derece özenle hazırlanmış, bölgenin özelliklerine uygun şarap çeşitleri ile sunuluyor; giriş, ana yemek ve tatlı ayrı ayrı eşleşmeler. İspanya’nın her tarafını daha önce gezmiş bile olsanız, sadece bu gastronomik şölen için bile yapılmaya değer bir yolculuk deneyimi…

Sabah ve öğleden sonra olmak üzere rehber eşliğinde yapılan turlarda yapılan anlatımdan sonra kendi başınıza da keşifler yapmak üzere size vakit kalıyor...

Her akşam trene dönüşünüzde değişik bir karşılama kimi zaman özel bir orkestra, kimi zaman özel bir kokteyl...

Geriye dönüp hatırlamaya çalıştığımda Segovia’nın su kemerleri, Astorga’nın çikolataları, Monte de Lemos’un cesur Bağcılar'ı, Sante Estevo manastırında öğle yemeği, Coruna’nın mavisi, rüzgarı ve midye tarlaları, Santiago de Compostelanın büyülü atmosferi hiç unutmayacaklarımdan. Ama en çok da sabah uyandırma zilini, beyaz eldivenli tren garsonları ve günlük çikolatamı unutmayacağım.

Al Andalus trenlerinin değişik rotaları var; uzun ve kısa Endülüs gezileri, Extramadura ve El Transcabrico (kuzey İspanya kıyıları). EL Transcabrica hariç trenler aynı. Kuzey İspanya’da ise tren rayları daha dar olduğu için farklı trenler kullanılıyor, fakat konforda herhangi bir değişiklik yok.

AL Andalus trenleri her yaştan yolcu için uygun hatta engelliler için de hiç sorun yok. İspanya demiryolları Renfe onlar için her şeyi düşünmüş.

Uzun yıllardan sonra ilk defa yolcularını sarılarak ve gözü yaşlı yolcu eden bir mürettebat gördüm ve bu kadar çok kişinin neden her sene tekrar tekrar bu seyahati tercih ettiğini anladım. Benim de gelecek seneki seyahat listemde mutlaka yeri olacak.

Bilgi ve rezervasyon için: OPUS DMC (212) 327 34 00


Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş