Meğer bu alışkanlıklarımız çok zararlıymış

Son araştırmalar doğru olduğunuza inandığımız alışkanlıklarımızın aslında yanlış olduğunu gözler önüne seriyor.

Meğer bu alışkanlıklarımız çok zararlıymış

İşte herkesin yaptığı ama yanlış olduğu kanıtlanan 10 alışkanlık.

1. Çalar saatle aniden uyandırılmak hem vücudumuzun biyolojik saatini alt üst ediyor hem de kalbimiz için kötü.

2. Sırt çantası düzgün takılmadığında belinize zarar verebilir. Ayrıca çantanız ağırsa, çantanızın içindeki ağır eşyayı çantanın ortasına koymanız gerekiyor. Yapılan bir diğer hata da çantayı tek omuzda taşımak. Çantanızı iki omzunuzla taşımayı ihmal etmeyin.

3. Ünlü dermatolog Nick Lowe, her gün ılık suyla duş almanın kuru ve çatlaklar dolu bir cilde sahip olmanıza neden olduğunu ileri sürüyor. Lowe, haftada 1-2 kez duş almanın ideal olduğunu söylüyor.

4. Yemek yedikten hemen sonra uyumak kilo almanıza neden oluyor.

5. Bazıları mikrodalgada ısıtılan yiyeceklerin içine kimyasal karıştığına inanıyor. Uzmanlar ise bunun doğru olmadığını söylüyor. Aslına bakarsanız yiyeceklerinizi mikrodalgada ısıtmak demek yiyeceklerinizde daha az bakteri olması demektir.

6. ABD’de yapılan bir araştırmada, yemek yedikten 30 dakika sonra dişlerin fırçalanması gerektiği görüldü. Yemek yerken diş mineleriniz yumuşuyor. Yemek yedikten hemen sonra dişleri fırçalamak da diş minelerine zarar veriyor.

7. Günde 8 saatten fazla uyumak kulağa güzel gelse de sekiz saatten fazla uyumak felç riskini artırıyor. ABD’de yapılan araştırmada ise günde 6,5 – 7,5 saat uyumanın ideal olduğu görüldü.

8. Etrafınızda birileri hapşırınca sırtınızı dönüyor musunuz? Maalesef boşuna uğraşıyorsunuz. Hapşırık sonrası açığa çıkan bakteriler yükseklerde uçuşur ve ışık hızıyla yere iner. Ne kadar hızlı olursanız olun buna sizin önlem almanız mümkün değil.

9. Hasta olduğunuzda doktor tavsiyesi ile ölçülü olarak ve belirli vitaminleri almak yararlı olabiliyor. Öte yandan yapılan yeni araştırmaların çoğuna göre on üç vitaminin hepsini içerdiği söylenen vitamin tabletleri hiçbir işe yaramıyor.

10. “Temizlik imandan gelir” deyimini duymayan yoktur. Ancak temizliğin de bir sınırı olmalı. Aşırı temiz evlerde büyüyen çocukların alerji olma risklerinin daha fazla olduğu kanıtlandı.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş