”Neden erkek olarak yaratılmadım ki” dedirten o 10 an

Kadın olmak çok ayrı bir duygudur, kadınlar pırlantadır... Evet, ama bazı anlar geliyor ki ‘keşke erkek olsam’ diye isyan etmemize neden oluyor. İşte erkeklerin yerinde olmak istediğimiz en can sıkıcı 10 an…

1. Tuvalete gitme zamanı!

Biz kadınlar dışarıda tuvalet kullanırken çok zorlanıyoruz. Temiz mi, benden önce kim kullandı, hangi sıklıkla temizleniyor soruları kafamızda döner durur. İşte tam da bu anda erkekler gibi ayakta tuvaletimizi yapabilmeyi dileriz!

2. Sabah uyanma kabusu

Erkek ya da bir Beyonce veya bir Bülent Ersoy (makyajla uyuma ve makyajla uyanma mucizesini yaşayan tek insan) değilseniz, sabah uyandığınızda harika görünmeniz mümkün değil. Darmaduman bir saç, ne kadar silsen de gözlerinin altına akmış rimeller ve şiş gözlerle uyanmaktan kaçış yok!

3. Dışarı çıkma vakti geldi mi?

Bir kadının dışarı çıkması için en az 1 ya da 2 saate ihtiyacı vardır. Ne giyeceğine karar vermek için dolabını açıp ‘giyecek hiçbir şeyim yok’ diye ağlamamızla başlayan rutin, uygun kıyafeti seçmemizle devam eder. Sonra uygun ayakkabı, uygun çanta ve uğraşılmamış gibi görünen harika bir saç modelini seçmemizle sürer gider. Peki ya erkeklerin ki! Bir kot, bir tişört, ellerinle saçlarını geriye tara ve tamam.

4. Her ay malum zaman!

Her ay inanılmaz ağrı, şişkinlik hissi ve tatlı krizleri yaşadığımız regl dönemlerinde hangimiz ‘keşke erkek olsam’ diye düşünmedik ki!

5. Annenin temizlik yapacağız dediği o an!

Annen hiçbir zaman erkek kardeşinden temizlik yapmasını ya da ona yardım etmesini istemez. Çünkü kız çocuklar annenin sağ kolu olarak doğar ve bütün ev işlerini yapar.

6. Zor bir ayrılık sonrası…

Erkeklerin ayrılık sonrası hızlıca toparlanma yeteneklerine sahip olmayı nasıl da isterdik! Kadınların ayrılık sonrası rutini ise ağlama nöbetleri, yemek krizleri, elinde telefonla aramasını bekleme…

7. “Canım tişörtüne su mu döktün?”

Kendini hissettiren yaz sıcaklarında aslında bütün kadınlar bunu çok iyi anlıyorlar. İstediğimiz kadar kolsuz, bol ve hafif kıyafetler giyelim yine de terliyoruz. Özellikle de göğüslerimizin arası! Tenha bir köşe bulup kurulamak için zaman kolluyoruz. Tamam, sakin bir köşe bulup işini hallettin, 10 dakika sonra aynı yerde aynı ıslaklık hissi…

8. İstenmeyen tüylerle savaş vakti!

Bu aslında asla kazanamayacağımız bir savaş. Kendi kendine acı çektirerek ağda yapsan da bir yerde mutlaka birkaç tane tüy seni yenmiştir. Ayrıca bu istenmeyen tüyler neden varlar ve neden sadece biz kadınlar onlardan kurtulmak zorundayız? Erkekler gömleklerinin düğmelerinden birkaç tanesini açarak kıllı göğüslerini gere gere gezebiliyorken biz neden acı çekmek zorundayız?

9. Ayaklarının toynak olmasını göze alıp bütün gün topukluyla gezdikten sonra...

Bütün gün gökdelen misali o topuklu ayakkabıların üzerinde hiç acı çekmiyor gibi geziyoruz, üstüne bir de erkeklerin “ne var ki bunda” diye küçümsemelerine maruz kalıyoruz. Bir saat geçtikten sonra topuklu ayakkabılar yerini çivili tahtaya bırakıyor. Gün sonunda ayaklarımız bir filin ayağından farksız oluyor. Erkeklerse o rahat spor ayakkabılarıyla da ‘şık’ olabiliyorlar.

10. Kız isteme törenleri sırasındaki stres anında…

Kız isteme töreni var da erkek isteme töreni neden yok! İsteme merasimi sırasında biz kadınlar başımız mağrur bir şekilde önde, babamızın ağzından çıkacak kelimelere odaklanmış bekliyoruz, erkekse evin rahat köşesinde beklemede! Her ne kadar bu iş formalite icabı, sadece bir geleneği yaşatmak için yapılsa da evet, bu gerilimi az çok hepimiz yaşıyoruz.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş