Sadece karanlıkta sokağa çıkabiliyorlar

Vincent ve Zakkery kardeşler çok nadir görülen bir hastalıktan dolayı güneşe çıkamıyor,

Sadece karanlıkta sokağa çıkabiliyorlar

Vincent ve Zakkery kardeşler çok nadir görülen bir hastalıktan dolayı güneşe çıkamıyor, evde kalın perdeler çekili bir şekilde oturuyorlar. Gün ışığında sokağa çıkmak için özel önlemler almak zorundalar.
Mirror'da yayınlanan habere göre, 22 aylık Vincent ve 10 aylık Zakkery oldukça nadir görülen bir çeşit güneş alerjisi yüzünden eve mahkum olmuş durumda. Anne Lisa Mason oğullarını, yüzlerini ve vücutlarını sarıp güneş koruyucu gölgeliği olan bir arabasında dışarı çıkarıyor. Yazın hava sıcaklığı 32 dereceyi bulduğunda ise bebekler, kalın perdeler çekili evlerinde oynuyorlar.
Lisa Mason, dışarıda gibi hissetsinler diye oturma odasına şişme bir havuz koymuş. Dışarı bebek arabasında korumayla çıkan bebekler dünyayı göremiyor. Evlerinde de özel led ışıkları ve kalın perdelerle önlem alınmış.
Vincent doğduğunda sağlıklı bir bebek gibi gözüküyordu. Birkaç gün sonra bütün vücudunda kızarıklıklar oluşmaya başlayınca ailesi inek sütü alerjisi ve gastroözofageal reflüsü olduğunu farketti. Anne Lisa özel bir diyetle 6 ay boyunca alerjiyi kontrol altında tuttu. Ancak bahçede oynarken aniden Vincent'ın yüzünde kızarıklıklar oluşmaya başladı.
Zakkery doğduğunda da ağabeyi gibi bazı yiyeceklere alerjisi vardı. Bir gün alışveriş sırasında Zakkery'in suratındaki kızarıklıkların Vincent'ınkiler gibi olduğunu farkedince ağlamaya başlayan anne genetik olmaması için dua etti. İki kardeşe eritropoetik protoporfiria teşhisi konuldu. EPP dünyada yaklaşık 300 kişide görülüyor.
Işığa maruz kaldıklarında yüzleri ve elleri şişen kardeşlerin cildinde kızarıklıklar oluşuyor, gözleri kanlanıyor. Acıdan çığlık atan bebekler geceleri uyumakta güçlük çekiyor.
3 yaşındaki kız kardeşleri Laetitia'da aynı hastalık olmamasına rağmen kardeşleri dışarı çıkamadığı için o da eve hapsoluyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş