Salaş bir meyhanede olması gereken 8 özellik + 3 mekân önerisi

Meyhane kültürü bir başkadır... Hele hele hayatınızda devamlı takıldığınız bir salaş meyhane de varsa hem bu kültürü doyasıya yaşar hem de cebinizi incitmezsiniz. Buyursunlar salaş meyhane güzellememize...

Salaş bir meyhanede olması gereken 8 özellik + 3 mekân önerisi

1- Hesaplı olmalı

Değişmez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez ilk özelliğimiz, meyhanemizin hesaplı olması. Zira bir müdavim, demlenirken hesabı düşünmeyi hiç sevmez.

2- Lezzetten ödün vermemeli

Gün boyu hayatındaki birçok noktada taviz veren müdavim, mezesinden asla taviz vermez! Mekân hesaplı, mezelerin lezzeti noksan olmamalıdır.

3- Garsonlar cana yakın olmalı

Muhabbetli, cana yakın bir garson salaş meyhanenin can damarıdır. Müdavim; güzelliği mekânın duvarlarında, masa örtülerinde, süsünde saltanatında değil garsonun ruhunda arar.

4- İlle de güzel müzik

Ortamın ruhuna uygun güzel bir müzik, müşterinin gönlünü hoş eder. İnce ince demlenirken kendisi de mırıldanmaya başlar, iki terennüm eder. İşte o vakit masadaki kişi artık bir müşteri değil ‘müdavimdir’. Ez cümle; hafif sesli, ince bir saz candır.

5- Servis güzel ve hızlı olmalı

Hesabın inceliği kadar servis de ince ve kibar olmalı. Ucuz meyhane demek bayağı meyhane demek değildir. Ayrıca sağlam bahşişin kimden geleceği hiç belli olmaz 

6- Mekan sahibinin ruhu da salaş olmalı

Salaş meyhanenin ruhunu yansıtan en bi önemli karakter tabii ki patrondur. Mekân sahibinden beklenen anlayışlı, sevgi dolu, hoş sohbet, ilgili ve gösterişsiz olmasıdır. Mekânın ruhu, meyhane sahibine de sirayet etmelidir. Patron, yeri geldiğinde masaya oturup dert ortağınız, sevincinizi paylaştığınız arkadaşınız gibi olmalıdır.

7- Sözde değil özde salaş olmalı

Eskitme koltuklar, eskitme boyalarla yıllandırılmış duvarlar, retro aksesuarlarla salaş olunmaz. Salaş mekân zamana direnen eşyaları, sararmış duvarları, hafif tozlu aksesuarları ile yaşanmışlıktan izler taşımalıdır.

8- Müdavimsiz olmaz

Salaş bir meyhanenin olmazsa olmazı müdavimleridir. Belli insanlar vardır ki onlar her daim oradadır. Hoş muhabbetleri, mekânla bütünleşmiş varlıkları ile mekâna ruh katarlar.

9- Hiç öyle “Aaaaahhhh, nerde o eski salaş meyhaneler” diye iç çekmeyin.

Buyurun size üç güzide şehrimizden, cebinizi üzmeyecek, ruhunuzu okşayacak üç salaş meyhane önerisi…
İstanbul: Salkım Meyhanesi - İki kişi 160-200 TL (1 ufak rakı + Meze + Yemek) (Editörün favorisi)
Ankara: Necmi Usta’nın Meyhanesi - 180-210 TL (1 ufak rakı + Meze + Yemek)
İzmir: Özcan’ın Yeri - İki kişi toplam 190-220 TL (1 ufak rakı + Meze + Yemek)
Fotoğraflar: Salkım Meyhanesi

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş