Sene 2014 Yaz: ‘Ice Bucket Challenge’ furyasını hatırlayanlar?

Biri size meydan okuyor ve o dakikadan itibaren size verilmiş çok kısa bir süre ve de iki seçim hakkınız var; ya başınızdan aşağı bir kova buzlu su döküp siz de üç kişiye meydan okuma hakkı kazanacaksınız ya da dökmeyi reddedip ALS hastalığı için 100 dolar bağışta bulunacaksınız? Tercih sizin…

Sene 2014 Yaz: ‘Ice Bucket Challenge’ furyasını hatırlayanlar?

ALS hastalığına dikkat çekmek amaçlı Amerika’da ortaya çıkan ‘ıce bucket challenge’ yani ‘bir kova buz ile meydan okumak’ kampanyasını hatırlayanlarınız var mı? Hatırlarsınız, kampanya dünya genelinde büyük yankı uyandırmıştı. Dünyanın dört bir yanından insanlar ellerinde buz dolu kovalarla, birbirlerine meydan okuyarak bu amansız hastalığa dikkat çekip, bir yandan da hastalara yardımcı olacak maddi imkânları sağlamak amaçlı pek çok kişiyi kampanyaya dâhil etmede birbirleriyle yarışmışlardı.

Sosyal medya aracılığıyla ünlüler dünyasından pek çok ismin de katılımıyla çığ gibi büyüyen kampanya, toparlanan bağışlar ve hastalığın ciddiyetinin kavranması adına epey başarılı oldu.


Size konuya dair iyi bir haber verelim o zaman; ‘ice bucket challenge’ ile toplanan bağışlar sayesinde bilim adamları ALS hastalığı adına önemli keşifler yaptı, hastalığa sebep olan sorumlu genler tespit edildi. Her yıl azımsanamayacak kadar fazla sayıda kişiye ALS tanısı konulduğu göz önüne alınırsa, bu gelişme epey sevindirici! Çünkü söz konusu genin keşfi, hastalık konusunda daha kaliteli ve verimli bir tedavi sürecine yön verebilir…


Peki, nedir bu ALS hastalığı bir değinelim…

Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

Zihinsel fonksiyonların ve beynin zarar görmediği hastalıkta, kaslarda güç kaybı oluyor ve kişinin hareketleri erken yaşta kısıtlanıyor. Hastalığın en ünlü ismi şüphesiz İngiliz fizikçi Stephen Hawking’dir.


Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş