Şimdi trend gastropub'lar

Yalın bir dekorasyon, iyi bir yemek-içki ve hareketli müzik ve en önemlisi de makul fiyatlar... İşte İstanbul, Ankara ve İzmir'in en popüler gastropub'ları...

Şimdi trend gastropub'lar
Günümüzün en son trendi ‘gastropub’lar. Ankara, İstanbul ve İzmir’de sayıları yüzü aşan gastropub’ların bu kadar popüler olma sebebi iyi yemek ve içkiyi uygun fiyatlarla rahat ortamlarda bir araya getiriyor olmaları. İsminden de anlaşılabileceği gibi gastropub’lar, kaliteli ve lezzetli yemekleri geniş bir içki yelpazesine sahip barlarla birleştiriyor.
Aslında gastropub konsepti 1991 yılında Londra’da başlar. David Eyre ve Mike Belben isimli iki ortak İngiliz pub’larında servis edilen yemeklere pek önem verilmediğini ve kaliteli olmadıklarını düşünmeleri üzerine kendi mekanlarında yemek ve içkiye aynı derecede önem vermeleriyle yeni bir anlayışı ortaya çıkar.

Dünyadaki ilk ve tek Michelin yıldızlı gastropub ise İngiltere’nin Marlow kasabasında 2005 yılında açılan iki Michelin yıldızlı ‘The Hand& Flowers’.

İstanbul’da ise Teoman ve Lale Hünal’ın 1990 yılında açtıkları The North Shield Bar, belki de daha İngiltere’de bu konsept başlamadan iyi yemek ve iyi içkinin adresi olur. Gastropub ismi daha Türkiye’de duyulmaya başlamadan kendi işlettikleri şubelerde konsepti başarıyla gerçekleştirirler. Şimdi ise onlar da Karaköy ve Göktürk şubelerini gastropub olarak tanımlıyorlar.

Gastropub’ların dünya genelinde popülerleşmeye başlaması dünyada 2000’li yılların başında, Türkiye’de ise son bir kaç yılda oldu. Bu ne tam restoran ne de tam anlamıyla bar olan mekanlardan en popülerleri ise şöyle:

İstanbul:
Akali, Akaretler
North Shield, Karaköy ve Göktürk
Kiki, Ortaköy ve Cihangir
Draft, Bağdat Caddesi
Kozmonot, Topağacı
 
Ankara:
Üstkat Gastropub, Tunalı Hilmi Caddesi
New Castle No:1 Pub, Çankaya
November Pub, Çankaya
Corvus Pub, Çankaya
The Brewer, 1505. Cadde
 
İzmir:
Must Gastropub, Alsancak
Pub Borsa, Alsancak
Varuna Gezgin – Cafe del Mundo, Konak
 
Kaynak: http://www.radikal.com.tr/gusto/simdi_gastropublar_cok_moda-1342572

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş