Üniversite bitmeden mutlaka yapmanız gereken 5 şey

Üniversite bitmeden mutlaka yapmanız gereken 5 şey

Çoktan okullu olduk, kampüsleri doldurduk, sevinçliyiz hepimiz, yaşasın üniversitemiz şarkısı kulaklarımızın pasını sile dursun, biz de aklımıza gelmişken üniversiteli arkadaşlarımıza birkaç öneride bulunalım istedik. Ve sizlere İsviçreli bilim öğrencileri tarafından da onaylanmış hem çok öğretici hem de çok eğlenceli, içerisinde harika hayat deneyimleri barındıran birkaç madde derledik.

Herkesle tanışın!

Okulun güvenliğinden, hizmetlisine, çaycısından, kahvecisine, alt döneminden üst dönemine, memurundan profesörüne herkesle tanışın. Selam verin, selam alın. Bu sizi okul hayatı boyunca hem her şeyden haberdar edecektir hem de laf aramızda çoğu işiniz daha hızlı hallolacaktır ;)

Kulüplere katılın!

Ya üniversiteye bir başlayayım tüm kulüplere katılacağım, o kulüp senin bu kulüp benim gezeceğim. Bir gün müzik, bir gün dans, bir gün Amerikan futbolu…cümle daha fazla uzamadan sözünüzü balla kesiyorum. Tabii ki ne kadar çok kulübe katılırsanız o kadar iyi. Ancak ilgi duyduğunuz bir kulüp seçip devamlılık sağlamayı ve hatta imkanlar dahilinde yeni kulüp bile kurmayı seçebilirsiniz.

Öğrenci evinde yaşayın!

Anlaşabildiğiniz bir ya da birden fazla arkadaşınızla tatlış bir eve çıkmanız size çok şey katacaktır. İlk başlarda makarna yemenin verdiği açlık ve kalorifer peteklerinin sönüklüğü yüzünden çok bir şey anlamayabilirsiniz. Ama uzun vadede çok yararlı ve eğlenceli olacaktır.

İşe girin!

En önemli maddelerden biridir çalışmak. Öğrenci olduğunuz için istediğiniz zaman işten çıkma özgürlüğünü zaten kendinizde bulacaksınızdır :) Bu süre zarfında bol bol işe girip çıkmak size farklı sektörden bilgi birikim ve çevre, en önemlisi de tecrübe sağlayacaktır.

Gezin!

En önemli madde budur şüphesiz. Çok gezen mi yoksa çok okuyan mı daha çok bilir ikilemine hiç düşmeyin, siz gezerken de okuyun. Yeni yerler keşfetmek, yeni kültürler tanımak, yeni insanlarla tanışmak, kısacası gezmek kendinize verebileceğiniz en büyük hediyedir, asla unutmayın. Şu küçük dünyada ne kadar çok yer görebilirseniz o kadar iyidir.

Bonus

Üniversitenin en büyük 2 velinimeti: Erasmus ve Work and Travel yapmadan asla ve asla mezun olmayın.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş