Ünlü ressamlardan ziyafet böyle olur dedirten 6 tablo

Sanat tarihinin en ünlü tablolarından içinde ziyafet olanlarını derledik, yemeyip yanında yatabilirsiniz.

Ünlü ressamlardan ziyafet böyle olur dedirten 6 tablo

Leonardo da Vinci | Son Yemek

İsa’nın çarmıha gerilmeden önce 12 havarisi ile Kudüs’te yediği son yemek, Da Vinci’nin 500 yılı aşkın bir zaman önce yaptığı bu resiminde yılan balığı ve portakal dilimleri görülüyor.

Giovanni Bellini | Tanrıların Ziyafeti

Bellini, öğrencisi Titian’ın yardımıyla yaptığı son büyük eserinde de mitolojik tanrıları bir araya getirmiş ve şarap içiyorlar. Resimde bir yenilik olarak Avrupa’ya yeni ithal edilmeye başlanan mavi-beyaz Çin porselenini görüyoruz.

Paolo Veronese | Cana’da Düğün

Venedik’te büyük bir düğünü konu alan resimde İsa, suyu şaraba dönüştürmüş ve iyi giyimli konuklara tatlılar sunulmuş. Benzer resimlerde alt tabaka insanların yemek ve içki tüketimine yer verilirken burada ziyafetin amacı varlık ve güç gösterisi yapmak.

Diego Velázquez | Bacchus’un Zaferi

‘Sarhoşlar’ adıyla da anılan bu resimde başı sarmaşıkla sarılı, beyaz tenli şarap tanrısına ve yanında İspanyol tarzı kahverengi pelerin takmış işçileri görüyoruz.

Peter Paul Rubens | Herod’un Ziyafeti

Servis tabağının kapağı kaldırılmış, Yahya peygamberin kesik başı görünmekte... Salome, üvey babası Herod için dans etmiş ve ödül olarak kesik baş sunulmuş. Istakoz ve av kuşlarından oluşan ziyafette yenecek başka bir yemek.

Édouard Manet | Kırda Öğle Yemeği

Batı sanat tarihinin en muhteşem resimlerinden biri olan bu resim, yapıldığı dönemde Paris sosyetesi ve 3. Napolyon tarafından eleştirilmiş. Resimde perspektifin, ikonografinin birçok kuralı çiğnenmiş. Adamlar modern giyimli, kadın çıplak ve birbirlerine bakmıyorlar… Piknik adına da biraz meyve ve çörekten başka bir şey görünmüyor. Mitoloji ve ahlaki yargılama yerini modern yaşamın yalın gerçeklerine bırakmış.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş