Yoga'yı doğru yapıyor musunuz?

Yoga yapmaya karar verdiniz ama nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? İşte size bir kaç ip ucu.

Yoga'yı doğru yapıyor musunuz?

Yoga Sanskritçe’de “bütünleşmek” demek. Neyi birleştiriyoruz?

Nefesle hareketleri, nefesle düşünceleri içimizdeki ritmle harmanlayıp, şimdiki zamanla bütünleşiyoruz.

M.Ö. 3000-2500 dolaylarında Hindistan’da ortaya çıkmış bir felsefe, yaşam bilimidir.

Sanskritçe anlamı “birleştirmek veya bütünleşmek”; yoga yapan kişiye erkekse Yogi, kadınsa Yogini denir. Yoga, beden, zihin ve ruhu tamamen eğiten, kişinin kendini tanımasını sağlayan dünyadaki en eski kişisel gelişim metodudur.

Yoga'ya bir eğitmen ile başlanmalıdır.

Yoga'nın amacı rahatlatmak, bedeni ve aklı güçlendirmektir. Onları yormak amacıyla yapılmaz. Hareketleri yavaşça, sakince ve fazla güç harcamadan yapın.

Doğal bir ritim yakalamaya çalışın ve her duruşu basit, nazik ve akıcı bir şekilde yapmaya çalışın. Ani hareketler fiziksel dengeyi bozabilir ve baş dönmesi, baygınlık gibi etkiler gösterebilir.

Hareketleri yaparken asla bir şeyleri zorlamayın. Ağrıya yol açabilecek hareketler yapmaya kalkışmayın. Aşırı esnemeden uzak durun. Herkesin yapısı ve fiziksel durumu farklı olduğundan, kişilerin kapasiteleri değişkenlik gösterecektir.

Kişi, kendi bedeninin ne kadar gerilim ve stres kaldıracağını yine en iyi kendisi bilir. Kişiler kendi limitlerini ve kapasitesini aşmamalıdır.

Çalışmalar için uygun bir zaman seçin. Fakat sabah ya da akşam fark etmez, programa düzenli bir şekilde bağlı kalın.

Vücudun rahat hareket edebilmesi için ince ve rahat kıyafetler giyin. Kuru bir havluyla, ihtiyaç oldukça terinizi silin.

Hareketler arasında geçiş yaparken birkaç dakika dinlenin.

Günlük çalışmalardan sonra Shavasana (sırtüstü yatarak) pozisyonunda birkaç dakika dinlenin. Bu dinlenme yorgunluğu atma ve harcanan eforun karşılanması için çok önemlidir.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş